Kategorie
Uncategorized

Marynarka idealna, jaka jest?

Marynarka ma bardzo długą i bogatą historię. Pierwsze okrycie tego typu wykorzystywane było jako element munduru wojskowego. Dzięki przemyślanej konstrukcji, wielu kieszeniom oraz grubym i wytrzymałym materiałom, marynarki były bardzo funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Z uwagi na powyższe, zaczęto je wykorzystywać również w życiu codziennym. Doskonale sprawdzały się m. in. na polowaniach, czy w sportach jeździeckich.

Początkowo używane grube materiały, zostały z biegiem czasu zastąpione innymi, lżejszymi i wygodniejszymi tkaninami wełnianymi lub bawełnowymi. Dzięki temu marynarki stały się dużo wygodniejsze i lżejsze co wpłynęło na ich popularyzację wśród wielu zawodów. Zaczęto wykorzystywać je miejscach, gdzie nie było obowiązku noszenia garniturów, przez co służbowy dress code stał się bardziej urozmaicony.

W wyniku popularyzacji marynarek zaczęto wykorzystywać tkaniny o różnej fakturze i wzorach. Pojawiły się kratki, prążki, jodełki i inne mikrowzory, dzięki którym każdy mężczyzna mógł wyrazić swój styl i wyróżnić się wśród tłumu. W ten sposób marynarka, ze stroju służbowego, stała się cenionym i lubianym elementem codziennego ubioru i jest nim do dziś.

Jaka jest idealna marynarka? – to z pewnością marynarka dobrze dopasowana pod kątem rozmiaru i sylwetki. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów. Pierwszym kryterium powinien być rozmiar oraz ogólna konstrukcja. Podczas mierzenia należy założyć koszulę, która ułatwi ustalenie odpowiedniej długości rękawów. Mankiet koszuli powinien wystawać maksymalnie 1,5 cm, a sam rękaw kończyć się w okolicy nadgarstka. Na plecach nie powinny powstawać żadne fałdy i zagniecenia, a łączenie rękawa z barkiem nie może przekraczać linii ramienia. Częstym błędem są za bardzo wystające ramiona co deformuje sylwetkę. Długość marynarki powinna dzielić sylwetkę mężczyzny na pół i przykrywać jego pośladki przynajmniej w połowie. Jest to zasada pozwalająca uzyskać odpowiednie proporcje sylwetki. Wybierając za długą marynarkę, skracamy się optycznie, a wybierając za krótką, nogi wyglądają na za długie a korpus znacznie się skraca. Zapięcie powinno wypadać w najwęższym miejscu torsu, czyli w talii. Guzik po zapięciu nie powinien ściągać materiału i powodować jego zagnieceń, będzie to oznaka zbyt małego rozmiaru. Warto pamiętać, że zapinać należy wyłącznie jeden guzik, w przypadku modeli wyposażonych w dwa, powinien to być ten górny. Pozwoli to wyciągnać sylwetrę, podkreślić jej atuty. Kołnierz marynarki powinien przylegać do pleców, a klapy do klatki piersiowej. Nie można pozwolić sobie na odstawanie czy łamanie się klap. Należy dobrać je odpowiednio do postury. Szczupli mężczyźni powinni wybierać wąskie klapy, a osoby z rozbudowaną posturą – szerokie. Jeśli chcemy optycznie poszerzyć ramiona proponowane są klapy szersze, najlepiej w szpic, tak zwane klapy zamknięte.

Idealna marynarka, poza doborem odpowiedniego kroju, powinna być również wykonana z materiału wysokiej jakości. Warto zwrócić uwagę na ich skład. Najlepszym wyborem będą tkaniny wykonane z naturalnych włókien, takich jak wełna, bawełna czy len. Zapewni to odpowiednią przepuszczalność powietrza, co pozytywnie wpłynie na komfort noszenia. Jeżeli marynarka narażona będzie na szybsze zużycie, warto rozważyć wybór materiałów z dodatkiem włókien syntetycznych, które wzmocnią tkaninę i zabezpieczą ją przed zniszczeniem. Częstą mieszanką jest polączenie wełny z wiskozą i delikatną domieszką poliamidu. Dziędzi wełnie bezie świetnie przepuszczała powietrze, wiskoza nada lekkiego lejącego efektu a dodatek syntetyku doskonale ją wzmocni. Będzie odporna na róznego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Ważny jest również materiał, z którego wykonana jest podszewka. Idealna w tym przypadku jest wiskoza lub inne tkaniny wytwarzane z celulozy takie jak tencel.

Poza samym składem materiału, ważny jest także jego wzór. Jeżeli poszukujemy uniwersalnej marynarki, którą dobierzemy do różnych stylizacji i okazji, warto wybrać tkaninę gładką, ewentualnie z delikatnym mikrowzorem. Bardzo istotny jest w tym przypadku kolor, który także powinien być uniwersalny. Zgodnie z obowiązującymi trendami, najlepszym rozwiązaniem będą odcienie granatu. Tkaniny o mocnych wzorach, takich jak kratki, będą mocno ograniczały dobór spodni i dodatkow. Utrudni to wykożystanie takiej marynarki na różne okazje. Świetnie sprawdzi się na codzienne wyjścia jenak na rozmowę o pracę już nie koniecznie.

Z tak dobraną idealną marynarką można stworzyć nieograniczoną ilość ciekawych stylizacji manipulując pozostałymi elementami stroju. Zakładając białą koszulę z krawatem i ciemnymi spodniami uzyskamy klasyczną, elegancką stylizację, która doskonale sprawdzi się podczas spotkań biznesowych, natomiast dobierając t-shirt, jeansy i kolorową poszetkę uzyskamy modną stylizację casualową na mniej formalne spotkania.

Idealna, dobrze dobrana marynarka jest dla mężczyzny niczym klasyczna “mała czarna” dla kobiety. To prawdziwy “must have”, który powinien znaleźć się w szafie każdego faceta ceniącego sobie dobry styl.